Doğum Fotoğrafçılığı Nedir ?

Son yılların popüler mesleklerinden birisi olan doğum fotoğrafçılığı, önceleri geniş açıklamalar yapılarak anlatılan bir meslekti.. Günümüzde ise her kesimden insanın doğum anında yanında olmasını istediği ondan güç aldığı ve dünyada yaşadıkları bu en mutlu anları ölümsüzleştirmesini istedikleri bir meslek grubu oldu..

Doğum fotoğrafçılığı ise benim için bambaşka bir dünya, duygular olabildiğince ön planda ve bunu yaşamak, hissetmek, hissettirmek altı çizili bir şekilde anlam bütünlüğü bozulmadan bu sunumu gerçekleştirmek çok önemli.. 3 aşamaya ayırdığım ve bu 3 aşamada ailelerle bir bağ kurduğumuz bu macera doğum öncesi, doğum anı ve doğum sonrasında bizleri birbirimize bağlıyor. Bu kadar anlamlı ve duygu yüklü fotoğrafların ortaya çıkmasındaki en büyük özellikte bu olsa gerek.. Doğal bir akışı olan doğum fotoğrafçılığı, kurgulamadan gelişen fakat her aşaması kurgulanmış gibi işleyen bir süreçtir. Bu sürece anne, baba, bebeğin doğum anları, kordonun kesilmesi, bebeğin ölçümlerinin alınması, annesiyle ilk karşılaşması, ilk emzirme, ilk banyosu diğer aile bireylerinin heyecan dolu bekleyiş anları, duyguların karelere yansıtılması mümkün olduğunca kaçırılmadan belgelenmesi ile oluşan hatıra fotoğrafçılığıdır.

Doğum fotoğraflarında dikkat edilmesi gereken en önemli husus..

Doğum fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gereken ve baba adaylarının en çok çekindiği konulardan birisi olan mahremiyet bizim için son derece hassas bir konudur. Fotoğraflama esnasında duruş ve açı yanlızca bebeği alacak şekilde ayarlanmaktadır. Diğer ayrıntılar zaten bu büyünün bozulmasına neden olabilir. Fotoğraflama yanlızca bebeğin ve o günün hikayesini anlatan bir kompozisyon şeklinde dizayn edilmektedir.

Neden Bebek ve Doğum Fotoğrafçılığı ?

Bir çok fotoğraf alanında sayısız fotoğraflamalar gerçekleştirdim.. Fakat bu bir duygudur. Kendinizi çok iyi hissettiğiniz bir yer vardır. Mucizeye tanıklık etmek gibi.. Hiç tanımadığınız insanlarla bir bağ kuruyorsunuz ve bu bağ sizi hiç bir zaman o insanlardan koparamıyor. Ben bu mucizeye tanıklık etmeyi seviyorum. Bu benim için tarifi olmayan inanılmaz büyük bir mutluluk ve haz. Yıllar sonra insanların tekrar tekrar bakıp duygulandıkları fotoğraflar ve o anları unutulmaz kılmak istiyorum. Elimde bir kağıt kalem yok sadece fotoğraf makinemle bir hikaye yazıyorum. Bebeğin dünyaya geliş anını, ilk ağlamalarını, annesi ile buluşmasını, babasının ve annesinin göz yaşlarını, mutluluğu, hüznü, neşeyi, sevinç çığlıklarını, bebeğin şekerlerini, ilk giydiği tulumu, hediyelerini belgeliyorum yani o anları ölümsüzleştiriyorum. Ailemize daha sonra albümü verdiğimde gözlerindeki o duyguyu görmek yaşadıklarını yeniden saniye saniye hissetmesi onlarla beraber benide bambaşka duygular içerisinde hissetiriyor.

Doğum fotoğrafçılığı pozitif bir meslek

İnsan hayatında hep mucizeyi arar fakat yanıbaşındaki mucizeyi hep görmezden gelir. Ben mucizeye her gün tanıklık ediyorum. Bu hayatı daha fazla sevmemi, hayata hep pozitif bakmamı sağlıyor. Hayatımız bizlere sunulan büyük bir hediye, yaradanımız bize böylesine büyük bir hediye armağan etmiş bunun değerini kesinlikle bilmeliyiz. Ben mucizeleri arıyan bir insandım şimdi mucizelerin yeni bir hayatla beraber başladığını görüyorum.

Aileler size hangi yollarla ulaşıyor ?

Aileler bana web sitem olan www.dogumfotografcisi.com.tr sitesinden ulaşabiliyorlar. Ayrıca sosyal medya ağları facebook, twitter vb. bunun yanı sıra ailelerin tavsiyeleri ve doktor tavsiyeleri ile ulaşabilmektedirler.

Doğum fotoğraf çekimlerini en çok anneler mi istiyor ?

Bu konuda anneler çok daha bu konu ile ilgililer fakat babalarda bu konuda çok istekliler. Babaların en çok çekindikleri konu yukarıda belirtmiş olduğum mahremiyet konusu bu konuda onlara yeterli bilgiyi verdikten sonra akıllarında bir soru işareti kalmıyor. Bazı baba adayları eşine süpriz yapmak içinde bizlere başvurabiliyor. Bu çok daha heyacanlı ve çok daha mutluluk veren bir süreç oluyor. Böyle şanslı anne adayları da var..

Doğum Albümü fiyatları pahalı mı ?

Hayır. Tabiki bu fiyatlar fotoğrafçısına göre değişkenlik göstermekte fakat ben aileleri bu konuda da mutlu etmek istiyorum. Albüm içeriği ise

1 BÜYÜK ALBÜM 61 x 36 cm + 2 ORTA ALBÜM 30 x 40 cm + 2 ADET CEP ALBÜMÜ + 2 ADET TABLO YADA 1 ADET BÜYÜK TABLO + DVD SLAYT + TÜM FOTOĞRAFLAR

oluşmaktadır. Tüm fotoğrafları dijital ortamdan geçiriyorum. Ailelerin görmekten hoşnut olacakları şekilde sunum yapıyorum. Ayrıca slayt çok özel bir görsellik vemüzik eşliğinde sunuyorum. Tüm fotoğrafları cd olarak taktim ediyorum.

Benzer Konular

17 Yorum

Nergis

Çok güzel bir konu olmuş özge hanım ellerinize, duygu ve düşüncenize sağlık okurken çok duygulandım. Tüm hissettikleriniz o kadar güzel bir dille anlattmıssınız ki gözlerim doldu.

Sevgi

Hmmm bu mesleğin bu kadar anlamlı ve duygu yüklü olmasını sizi gibi insanlar sağlıyor. Tebrik ederim..

Kenan

Yüreğinizi ve gönlünüze sağlık özge hanım.. Kısmetse sizinle çalışmak istiyorum.. İletişim bölümünden mail gönderdim cevaplarsanız sevinirim.

Yaren

Şimdiki bebekler ne kadar da şanslılar. Annelerinin karnından doğdukları gibi fotoğrafları çekiliyor. Bizim zamanımızda olmasını ne kadar da çok isterdim. Bence herkes yaptırmalı. Mutlaka ama mutlaka herkesin elinde böyle bir albümü olmalı. Çocuklarınızı kendi yerinize koyun sizinde olsun istemezmiydiniz. Vallaha ben olmasını çok isterdim.

Nihal

Çok güzel ve dediğiniz gibi mucizelerle dolu bir meslek keşke bende doğum fotoğrafçısı olabilsem ama herkesin yapabileceği bir şey değil ben kan gördüğüm zaman düşer bayılırım heralde 🙂 sizleri kutluyorum özge hanım..

Doğum Fotoğrafçısı Özge

Çok teşekkür ederim. Sağolun Nihal hanım

Pınar

Özge hanım doğum fotoğrafları ile ilgili fiyat aralıklarınız nelerdir. Bu fotoğraflar ne kadar çekilir ? bilgi verirmisiniz.

Doğum Fotoğrafçısı Özge

Pınar hanım fiyatlarla ilgili bilgileri mail adresinize ilettim.

Dicle

özge hanım doğumuma 15 gün kadar bir süre var. Normal doğum olacak büyük ihtimal bende normal olmasını çok istiyorum. Normal doğumda da fotoğrafçı giriyor mu ? Bana bilgi verirmisiniz ?

Doğum Fotoğrafçısı Özge

Tabiki bu konuda da bir makale yazmak istiyorum. Sezaryanlı doğumlarda da normal doğumlarda da doğum fotoğrafçısı olabilir. Doğum fotoğrafçısı açısından değişen sezaryanlı doğumlarda doğum saatini biliyorsun önceden hazırlıklarını yapıp saatinde orda oluyorsun. Fakat normal doğumda anne hastaneye giderken bizlere haber veriyor ve sonrasında doğum zamanını bekliyoruz. Bu bekleyiş yeri geldiğinde 10 saati de geçebiliyor. Durum bu şekildedir.

Yeliz

detaylı bilgi ve fiyatlandırma konusunda mail bekliyorum. tşk. iyi çalışmalar..

semra

Merhaba,
Suan hamılelık surecındeyım,
Mekan, zaman, fıyat nasıl bır calısma uyguluyorsunuz? Bılgı verırmısnız?

Özlem

Merhaba Özge Hanım ;
doğum paketleri ve fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorum
doğumun Kadıköy Acıbadem hastanesinde gerçekleşecek muhtemel tarih 01.06.2015 – 09.06.2015 tarihleri arası

Doğum Fotoğrafçısı Özge

fiyat bilgilerinizi mail adresinize ilettim. Görüşmek dileğiyle sevgiler.

irem

Teşekkürler Özge Hnm,
doğum nisan sonu gibi olacak. tahmini günler 23-25 nisan civarı.. karar verebilirsem benim size en geç ne zaman dönmem gerekiyor?

Görüşmek üzere

irem

ben albümlü doğum fotoğrafı paketini düşünüyorum ancak albüm konusunda biraz soru işareti var kafamda. 10 sayfa olğu yazıyor albümün. biraz az gibi geldi. tahmini kaç adet fotoğraf oluyor albümde?

irem

Bilgilendirme için teşekkür ederim Özge hanım.
Biraz daha detaya inmeye ihtiyacım var şimdi.
Ablamın doğumu olacak inşallah nisan sonuna doğru, ben teyze adayı olarak bir hediye diye düşünüyorum bu olayı:)
Doğum Acıbadem hastanelerinden birinde olaracak ama hangisi netleşmedi sanırım. normalde anadolu yakasındaki acıbademlerden birine gidiyorlar, doktor orada ancak fulyada oturdukları için doğum belki fulyada da olabilir. bu detaylar konuşulabilir tabi ancak benim merak ettiğim; siz ne zaman aramıza katılıyorsunuz doğum gününde, normal doğum olma ihtimali var. o zaman nasıl oluyor veya sezeryan olursa nasıl? gece doğum olursa veya buna benzer durumlarda ek ücret alınıyor mu?
dvd’de verilen fotoğraflar orjinal çönünürlük ve büyüklükte oluyor değil mi? son olarak ödemeyi nasıl yapıyoruz?

Teşekkürler, iyi çalışmalar

Yorum Gönder

Diğer çekim gerçekleştirdiğimiz hastaneler


Koç Üniversitesi Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Amerikan Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Ataşehir Şifa Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Acıbadem International Hospital Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Altunizade Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Maslak Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı

Medical Park Hastanesi doğum fotoğrafçısı
Taksim Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Bakırköy Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Florence Nightingale hastanesi doğum fotoğrafçısı
Kadıköy Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı

ARŞİV