Doğum Fotoğrafçısını Nasıl Seçmeliyim ? Hastaneler Doğum Fotoğrafçılarına İzin Vermiyor

Son zamanlarda en çok konuşulan konulardan birisi oldu. Doğum fotoğrafçımı nasıl seçmem gerekiyor ? Doğum fotoğrafçılığı mesleği yayıldıkça ailelerinde bu konuya ilgilisi artmaya başladı. En güzel anılarını, en mutlu dakikalarını ölümsüzleştiren aileler yıllar sonra fotoğraflara baktıkça o mucizevi anları yeniden yaşama imkanı buldular. Fotoğrafçılar arttı ve doğum fotoğrafçıları arttıkça çeşitlilikte arttı. Bu mesleği muhteşem bir şekilde gözler önüne sunan arkadaşlarımla beraber bu mesleği yapmak bana onur ve gurur veriyor.

İlgi bu kadar artınca hastanelerde bu konudan rant sağlamaya başladılar. Dışarıdan anlaştıkları yada bünyesinde bulundurdukları doğum fotoğrafçısından hariç, başka bir fotoğrafçıyı ameliyathaneye sokmama kararı alan hastanelerdeki doğum fotoğrafçılarının ücreti ise bir hayli yüksek.. Düğün salonu mantığıyla çalışan bu hastanelerde ise maalesef ki aileler istedikleri fotoğrafçıyı seçip onunla çalışamıyorlar. Bu durumdan şikayetçi olan aileler ve doğum fotoğrafçıları ise bu konuda güzel bir kampanya başlatarak bu konuyu gündeme taşıdılar. Fotoğrafçıma dokunma kampanyasına sizde katılım göstererek sizde tepkinizi dile getirebilirsiniz. “fotografcimadokunma.com” …

Hastanelerde gerçekleştirilen bu mantık dışı sistem insanlara zorla diretilerek yanlızca bizim fotoğrafçımızla çalışmak zorundasın “koşulsuz şartsız kabulleniş” sistemini insanlara uygulatmaya çalışıyorlar. Çağ dışı bu sistemi getiren hastanelerde artık aileler doğum gerçekleştirmek istemiyorlar. Ailelerin çoğu öncesinde bu konuyu hastaneye danışıyor ve böyle bir sistem varsa eğer ben bu hastanede doğumu gerçekleştirmek istemiyorum diyerek bir nevi kınama yolunu tercih ediyorlar. Eğer hastane aileden bu türlü bir tepki görürse yelkenleri suya indirerek sizin için bir istisna yapabiliriz; “siz doğum fotoğrafçınızı kendiniz getirebilirsiniz” dönüşü yapıyorlar. Umarım el birliği ile bu rant sistemine son veririz…

Peki ben doğum fotoğrafçımı nasıl seçeceğim ? illa ki hastanenin bana gösterdiği fotoğrafçıyla mı çalışmak zorundayım ?

Özellikle bayanların hemen hemen hepsi bu mucizevi anları ölümsüzleştirmek istiyorlar. Daha hamileliğinin ilk aylarında yada hamile kalmadan doğum fotoğrafçısı arayışına giren bir çok anne adayı var. Durum böyle olunca anne adayların için işin ne kadar önemli olduğunu görebiliyorum.. Bende evli bir bayanım ve hep acaba benim doğum fotoğraflarım nasıl olacak diye merak ederim :)) ve kesinlikle hastanenin bana göstermiş olduğu bir fotoğrafçı ile çalışmak istemem.. Anne adayları aylar öncesinden hazırlıklara başlarken, doğum fotoğrafçısı arayıp anlaşma sağlamışken, doğum fotoğrafçısı ile buluşmuş hamilelik fotoğrafları çektirmiş en önemlisi ise doğum fotoğrafçısı ile bir bağ kurmuşken son gün sizin fotoğrafçınızı ameliyathaneye alamayız yada odaya alamayız diyerek hastanenin çıkışması tüm bu güzel havayı ve duyguları bozmaktadır. Öncelikli olarak ailelerin yapmaları gereken doğumu gerçekleştirecekleri hastaneyi arayarak özel bir doğum fotoğrafçısı ile anlaştıklarını dile getirmeleridir. Bir doğum fotoğrafçısı ile anlaşılsın yada anlaşılmasın öncelikli olarak bu muammanın ortadan kalkması öncelikli meseledir. Eğer hastane koymuş olduğunuz bu şartı kabul ederse daha sonrasında fotoğraflarını beğendiğiniz kendinize yakın hissettiğiniz fotoğrafçınız ile anlaşabilirsiniz.

Hastane ile konuştum ve bu konudaki izinleri aldım

Hastaneden doğum fotoğrafçınız konusunda izin aldıktan sonra istediğiniz doğum fotoğrafçınızı artık seçebilirsiniz. Bu konuda internetten faydalanabilirsiniz. Google düğün fotoğrafçısı aramasında karşınıza bir çok seçenek çıkaracaktır. Kendinize burada bir kaç alternatif seçebilirsiniz. Bu alternatiflerinizin portföyleri inceleyip sizlere sunmuş olduğu fotoğraflardan seçiminizi net bir şekilde yapabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz fotoğrafçının sitesindeki fotoğraflar onamı ait olduğunu net bir şekilde bilmeseniz de muhakkak tahmin edebilirsiniz.

Doğum fotoğraf fiyatları konusunda sıkıntı yaşıyorum

Doğum fotoğrafçıları sabit bir fiyat üzerinden çalışmıyorlar. Her fotoğrafçının kendisine ait bir fiyat listesi var. Her fotoğrafçı sanatına ayrı ayrı değer biçiyor. Bu değerde fiyat farklarına yansıyor. Tercih ise size kalmış bir durumdur. Bütçenize uygun olan ve fotoğraflarını beğendiğiniz bir fotoğrafçı ile çalışacaksınızdır.

Gazetelerde geçen bir haberi sizlere göstermek istiyorum

“Doğum fotoğraflarının başı hastanelerle dertte”

Gelişen teknoloji ile beraber artık anne adayları bebeklerinin ilk doğum anlarını ölümsüzleştirmek istiyorlar ve bu konuda doğum fotoğrafçılarından yardım alıyorlar. Anne ve baba adayları bebeklerinin dünyaya geldiği ilk dakikaları ölümsüzleştirerek ömür boyu bu anları tekrar tekrar hatırlamak istiyorlar. Son yılların popüler mesleklerinden olan ve gün geçtikte popüleritesi artan doğum fotoğrafçılığının son günlerde hastane politikaları ile başı dertte..

Aileler bu konuda hastanelere tepkili

Doğum fotoğrafına izin veren bazı özel hastaneler son yıllarda bünyesinde kendi fotoğraflarını tahsis ederek bu uygulamaya kapılarını kapadılar. Bu durum nedeni ile ailelerin ve fotoğrafçıların tepkisini alan hastaneler bu gidişat doğrultusunda bu uygulamaya son vereceğe benziyorlar.

Doğum fotoğrafçısını hastane değil anne belirlemeli

Dışarıdan fotoğrafçı almayarak aileleri kendi fotoğrafçılarına mahkum eden hastanelerde aileler doğum gerçekleştirmek istemiyor. Doğum fotoğrafçılığında duygular oldukça önemlidir. Bu nedenle önceden doğum fotoğrafçısıyla tanışan aileler aralarında bir bağ kurarlar. Bu süreçte ailelerin sonradan tanıştıkları birini yanlarında görmesi daha fazla strese neden olabilir.

Hastaneler doğum fotoğrafçılarından komisyon kazanıyorlar

Hastanelerde çalışan veya dışarıdan anlaşan doğum fotoğrafçıları ile çalışan hastaneler kazanılan paradan komisyon alıyorlar. Hiçbir hastane komisyon almadığı çalışanını bu kadar koruyup kollayamaz. Hastaneler artık oda süslemesi, hediyelik eşya servisi ve doğum fotoğrafçısını opsiyonlu olarak doğum yapacak ailelere sunuyor.

Bu konuda tecrübeli ve uyumlu bir doğum fotoğrafçısı seçilmeli

Özel hastanelerde doğum fotoğrafçısı kabul edilebilirliği net bir kural çerçevesine alınmamış durumda. Hastanelerin yanlızca kendi fotoğrafçıları ile çalışabiliyor olması etik bir durum değildir. Doğum anında hijyen kurallarını bilen, daha önce deneyim sahibi olan ve anne ile uyum içerisinde olan bir doğum fotoğrafçısı tercih edilmelidir.

Benzer Konular

Yorum Gönder

Diğer çekim gerçekleştirdiğimiz hastaneler


Koç Üniversitesi Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Amerikan Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Ataşehir Şifa Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Acıbadem International Hospital Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Altunizade Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Maslak Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı

Medical Park Hastanesi doğum fotoğrafçısı
Taksim Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Bakırköy Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Florence Nightingale hastanesi doğum fotoğrafçısı
Kadıköy Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı

ARŞİV