Doğum Fotoğraflarının Çekim Aşamaları Nelerdir ?

Genellikle doğum öncesi, doğum anı ve doğum sonrası fotoğrafları ile bebeğinizin en önemli anları fotoğraflanırken ek tercih ve isteklerle bu özel anlar daha fazla ölümsüzleştirilebilir. Geleneksel doğum fotoğraf çekimi kendi alanında bölümlere ayrılırken aynı zamanda anne e baba adaylarının evde doğum sonrası bebek fotoğraflarıyla da albümlerini süslemek isteyebilirler.

Bazı aileler doğum öncesi ile başlayarak doğum anı, doğum sonrası çekimleri, bebeğin gelişimi, ilk doğum günü ve sonraki yıllarda tek bir fotoğrafçı ile çalışarak çocuklarının tüm öze3l anlarını ölümsüzleştirebiliyorlar. Bu ileride hem sizin için hemde bebeğiniz için hayatınızdaki en değerli hediye olacaktır. Doğum fotoğraflarının çekim aşamaları fotoğrafçı ile beraber farklı fikirler ortaya koyarak çoğaltılabilir. Bu süreci kendinizde belirleyebilirsiniz.

Doğum öncesi ve sonrası fotoğraf çekimleri

Bebeğinizi doktorunuzla beraber ilk görenlerden birisi de fotoğrafçınız olacak bu nedenle onun elinden çıkacak ilk pozlarla beraber sizde o anı fotoğraf karelerinde tekrar tekrar yaşayacaksınız. Fotoğrafçınız tarafından oluşturulacak albüm ise tamamen fotoğrafçınızın size sunmuş olduğu bir eser olacak. Çekim aşamalarından tutunda albümün hazırlanması ve size sunulmasına kadar ki aşamada fotoğrafçınız bu heyecanı sizinle paylaşacak ve canla başla çalışacaktır. Bir fotoğrafçının görevi tabiki bununla sınırlı kalmıyor. Fotoğrafçı çekeceği fotoğraflara nasıl titizlikle özen gösteriyorsa aynı zamanda bulunduğu ortamın şartlarına, hastane kurallarına, ameliyathane kurallarına, doktorlara ve hemşirelere de aynı titizlik ve özenle yaklaşmalıdır. Tüm bu aşamaları ele aldığımızda anlıyoruz ki doğum fotoğrafçısının hiçte öyle kolay bir işi yok..

Fotoğraf çekim aşamalarının sıralanışı

1- Doğum öncesi fotoğraf çekimi : Bu çekim en rahat çekimlerden birisidir. İster ev ortamında istersenizde dış mekanda doğum öncesinde çekilecek fotoğraflar son derece rahat olur. Her anne adayının mutlaka çektirmesi gerekene fotoğraflardır. Ortaya çıkan kareler ise hamileliğinizin unutulmaz ve her zaman hatırlayacağınız kareleri olacaktır. Bu fotoğraflar doğuma 1 ay kala yada 3 hafta kala çekilmesi annenin sağlığı açısından ve doğum fotoğrafçınızla tanışma açısından son derece önemlidir.

2- Doğum anı fotoğraflar çekimi : Bu aşama oldukça detay isteyen ve her anın büyük öneminin olduğu bir aşamadır. Doğum fotoğrafçısı gördüğü her kareyi kaçırmadan ölümsüzleştirebilmelidir.

Annenin doğuma hazırlanışı : Annenin hastaneye ilk gelişi, odasının süslenmesi, annenin heyecan dolu ilk anları, annenin ve diğer aile bireylerinin heyecanlı ve duygusal bekleyişi ve annenin ameliyathaneye giderken duygusal anları pozlanarak bu anlar ölümsüzleştirilmelidir.

Doğum anı çekimleri : Doğum fotoğrafçıları için en önemli ve en özel anlardan birisidir. Profesyonel bir doğum fotoğrafçısı ameliyathane şarlarında nasıl hareket etmesi gerektiğini bilir. Doktorlara ve hemşirelere orda olduğunu kesinlikle belli etmemeli, ameliyathane koşullarında nasıl davranılması gerekiyorsa buradaki kuralların dışına çıkmamalıdır. Fotoğrafçı bu aşamada bebeğin ilk çıkış anlarını, göbek bağının kesilişini, annenin bebeği ilk gördüğü anları, bebeğin ilk ağlamasını çeker. Diğer bir fotoğrafçı ise dışarıda babanın ve akrabaların heyecanlı bekleyişini ölümsüzleştirir.

Doğum sonrası çekimleri : Doğum sonrasında bebeğin ilk babası ile tanışması, babanın ilk duygusal anları, akrabaların bebeği ilk gördükleri anlar, bebeğin ayak izleri, bebeğin kilosu ve ilk elbisesinin giydirildiği anlar fotoğraflanır. Daha sonra bebeğin odaya getirilmesi, anne ve bebeğin odada buluması ve duygusal anlar, istenirse ilk emzirme anları fotoğraflanır.

3- İkinci gün hastane çekimleri : Ameliyat sonrası annenin narkozunda etkisi ile kendinde olmaması ve annenin kendini daha iyi hissetmesi için hastane çekimleri ikinci güne bırakılır. İkinci gün bebeğin anne ile, baba ile ve tüm aile fertleri ile çekimi sağlanır.

Annenin görmediği anların ölümsüzleştirilmesi

Anne doğum sırasında ve doğum sonrasında bazı anları göremez. Bu anların titizlikle fotoğraflanması ve anneye sunulması doğum hikaye çekiminin en önemli aşamasıdır. Anne görmediği anları çok merak eder ve bu anları ona yaşatmak doğum fotoğrafçısının en önemli görevidir. Doğum sonrasında annenin görmediği anlar;

– Bebeğin yıkanması
– Bebeğin ölçülerinin alınması
– Bebeğin kilosunun ölçülmesi
– Bebeğin ayak izlerinin alınması
– Bebeğin baba ve diğer aile bireyleri ile tanışması

Bu anların fotoğrafları anne için çok önemlidir. Tüm bu kareler doğum albümü içerisinde yer almalıdır.

Anne ve baba adaylarının mutlaka tercih etmesi ve çektirmesi gereken doğum fotoğrafları ileride sizin ve bebeğiniz için eşsiz bir anı ve hediye oluyor.

8

10

12

13

16

18

19

20

22

24

25

27

32

33

35

36

37

38

39

41

42

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

56

IMG_3454

IMG_3490

IMG_3567

IMG_3571

IMG_3602

IMG_3605

IMG_3767

IMG_3785

IMG_3857

IMG_3862

IMG_4003

IMG_4011

IMG_4013

IMG_4019

IMG_4020

IMG_4034

IMG_4047

IMG_4079

IMG_4086

IMG_4090

IMG_4092

IMG_4100

IMG_4106

IMG_4109

IMG_4135

IMG_4136

IMG_4137

IMG_4138

IMG_4142

IMG_4153

IMG_4154

IMG_4156

IMG_4183

IMG_4185

IMG_4196

Benzer Konular

1 Yorum

sercan

Özge hanım merhaba, 15 Ocak civarında yeğenim dünyaya gelecek, hediye olarak doğum fotoğraflarını ben çektirmek istiyorum, çalışma şartlarınızı ve fiyat bilgisi alabilir miyim ?

Yorum Gönder

Diğer çekim gerçekleştirdiğimiz hastaneler


Koç Üniversitesi Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Amerikan Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Ataşehir Şifa Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Acıbadem International Hospital Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Altunizade Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Maslak Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı

Medical Park Hastanesi doğum fotoğrafçısı
Taksim Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Bakırköy Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Florence Nightingale hastanesi doğum fotoğrafçısı
Kadıköy Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı

ARŞİV