En İyi Doğum Fotoğrafçısı

Herkesin en sık sorduğu sorulardan birisi olan doğum fotoğrafçısı nedir ? doğum fotoğrafları nasıl çekilir ve iyi bir doğum fotoğrafçısı nasıl seçilir sorularına bu konuda yer vermek istedim.. Mail adresime ve blog siteme doğum fotoğrafçısı nasıl olunur diye yüzlerce soru gelmektedir. Bu konu ile beraber nasıl iyi bir doğum fotoğrafçısı olur sorusuna cevapta vermiş olacağız.

Günümüz teknoloji çağı ve hemen hemen her aile bireylerinin elinde bir fotoğraf makinesi oluyor. Bende de makine var bende doğum anı fotoğraflarını çekerim diye mutlaka içerisinden geçirenler oluyordur. Bu düşüncelere saygı duyuyorum fakat durumun kesinlikle o kadar kolay olmadığını da netlikle söylüyorum.. Doğum fotoğraf anını çekebilmek için öncesi ve sonrasını kareleyebilmek için mutlaka iyi bir tecrübeye ve bilgi birikime gereksinim vardır. Yanlızca fotoğraf çekmekle de yeterli olan bir alan değildir. Bu alanda aynı zamanda sağlık ve tıbbi alanda da bilginiz olmalıdır. Doktorlar doğum fotoğrafçılarına eskisine oranla daha çok alıştılar fakat yine de ameliyathane kuralları kesindir ve ihlal edilemez.

Doğum fotoğrafçısı ve ameliyathane kuralları

Herşeyden önce ameliyat sırasında anne ve bebeğin sağlığı önce gelir. Bu nedenden dolayı doğum fotoğrafçısı ameliyathane şartlarını çok iyi bilmelidir ve bu konuda gerçek anlamda tecrübe sahibi olmalıdır. Hastane kuranlarını ve diğer hijyen kurallarını çok iyi öğrenmelidir. Çekim yapılacak alanla sınırlandırılmış bölgede çok dikkatli hareket etmelidir.

İyi bir doğum fotoğrafçısı nasıl fotoğraf çeker ?

Nasıl iyi bir doğum fotoğrafçısı olurum sorusunu öğrenmeden önce bu işin zorlukları konusunda bilgi sahibi olunmalıdır. Öncelikli olarak doğum fotoğrafçısı 24 saat çalışma saati olabileceğini biliyor olması gerekir. Doğum fotoğrafçılığında özgüven çok önemlidir. Aileler ile konuşmak, samimiyet kurmak, ticari boyuttan işleyişi sürdürmek, uzun süreler çalışmış olsanız yorgunluktan ölüyor olsanız dahi yinede canlı kalabilmeniz ve her anı eksiksiz bir şekilde kaçırmadan kareleyebilmeniz çok önemlidir. Ben bugün çok yorgunum, ay ben bügün hiç havamda değilim, üzerimde bir kırıklık var yada bügün hava çok kötü, baksana nasıl dışarıda kar yağıyor vb. durumlar yada söylemler bir doğum fotoğrafçısına göre asla değildir. Doğum fotoğrafçılığı zor bir meslek, özveri isteyen bir alan ve herşeye rağmen mucizelerle dolu muhteşem zevkli bir iştir. Her doğum anının farklı bir heyacanı kendine öz bir havası vardır.

Doğumhane fobisi

Doğum fotoğrafçısının doğumhane korkusu olmamalıdır. Aynı zamanda kan korkusu olmamalıdır.

Hastane şartları

Doğum fotoğraflarının çekileceği hastanenin belli kuralları vardır. Her hastanede bu kurallar hemen hemen aynıdır. Fakat bazı hastaneler kendilerine özgü kurallar da koyabilmektedir. Örneğin buradan girilmez şuradan girilir, yada bu alana kesinlikle girilemez gibi hastanelerin kesin kuralları olabilir. Bu kuralları önceden bilmek çok daha uygun bir yaklaşım olacaktır. Doğum fotoğrafçısının ailelerden önce hastaneye giderek bu kurallar hakkında bilgi sahibi olması da avantajtır. Bir doğum fotoğrafçısı tüm steril şartları bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Aynı zamanda fotoğrafçı kendi kullandığı ekipmanını çok iyi tanımalı farklı ışık ayarlarına çok hızlı bir şekilde ekipmanını adapte edebilmelidir.

Ameliyathane ortamı nasıl bir ortamdır

Ameliyathane ortamı oldukça aydınlık bir ortamdır. Bir fotoğrafçısının isteyeceği ışık net kareler yakalayabilmek için yeterlidir. Ameliyathane ortamına uygun ISO değerleri ayarlanmalı ve bu değerlerde çekimler gerçekleştirilmelidir. Bu ISO değerleri her hastanenin ameliyathanesine göre değişiklik gösterebilir. Düşük diyaframlı olan objektifler doğum için çok daha doğru olur. Kesinlikle flash ile fotoğraf çekilmemelidir. Eğer çeken aile bireyleri de varsa mutlaka uyarılmadır. Çünkü bebeğin göz kapakları ani flash patlamasına tepki verecek ve göz kapaklarını kapatarak gözü koruyacak kadar gelişmediğinden gözlerinin zarar görme olasılığı çok yüksektir.

Doğum fotoğrafçılığının en özel anları hangileridir ?

Doğum fotoğrafçılığının en özel anları bebeğin doğduğu ilk anlardır. Göbek kordonunun kesilmesi, ilk ağlamanın olduğu anlardır. Tüm çekim sırasında fotoğrafçı kesinlikle konuşmaz. Poz yakalaması onun tecrübesine bağlıdır. Kesinlikle doğum sırasında buraya bakın poz verin vs. konuşmalar içerisine girilemez. Burada son derece profesyonel olunmalı ve orada yokmuş gibi hareket edilmelidir. Bazen bebekler sağlıklı doğmayabilir. Bu zamanlarda çekim yapılması bırakılmalıdır.

Bebek odası ve anne odası

Hiç kuşkusuz en rahat ve en özel karelerin ortaya çıktığı alandır. Burada anne, baba ve bebeğin beraber fotoğrafları çok rahat bir şekilde alınır. Burada fotoğrafçı çok özel kareler yakalayabilir. Annenin, babanın bebeği ile ilk buluşması sevinç göz yaşları en özel kareler olur.

Doğum Fotoğrafçısı Nasıl Seçilir?

Doğum fotoğrafçısı seçerken çok dikkat edilmelidir. Eğitimli ve bu konuda kendini geliştirmiş alanında tecrübeli olmuş bir fotoğrafçı ile çalışmak çok daha uygun olacaktır.

Benzer Konular

19 Yorum

Selman

Özge hanım bebeğimin 1. yaş günü fotoğrafları çekilecek. Parti vermeyeceğiz. Yanlızca doğum fotoğrafları çekilecek gelirmisiniz ve fiyatlar hakkında bilgi verirmisiniz.

Doğum Fotoğrafçısı Özge

Tabiki gelirim 🙂 fiyatlar hakkında bilgileri mail adresinize ilettim. Tarihi ve yeri bilgiler olarak bana gönderirseniz daha iyi yardımcı olmaya çalışırım…

Süleyman

Özge hanım merhablar bu heyacanımızı kelimelerle ifade edemeyeceğim.. Hem stresli hemde sevinç dolu olan güne yaklaşıyoruz. Eşimin haberi yok ben doğum fotoğrafçısı arıyordum size denk geldim. Hastane fotoğrafları, doğum anı ve doğum sonrası resimlerimizi çektirmek istiyorum. Haziran ayında doğum gerçekleşicek acaba fiyatlar akkında ve detaylar hakkında bana bilgi verirmisiniz. Ben bu konuları hiç bilmiyorum.

Doğum Fotoğrafçısı Özge

Tabiki Süleyman bey eşiniz gerçekten çok şanslı. Ben gerekli bilgileri mail adresinize ilettim. Neler yapılması gerektiği ve fiyatlar konusunda sizi bilgilendirdim. Sizden hastaneyi ve tarihi isteyeceğim. Detayları konuşmak için telefon numaram 0541 591 1548

Necla

Merhaba bir sorum olacaktı acaba siz doğumlara giriyormusunuz ? Fotoğraf makinesi olarak ne kullanıyorsunuz ? Doğum fotoğrafları nasıl çekiliyor ? bende çekmek istiyorum ama zormudur ?

Doğum Fotoğrafçısı Özge

Necla hanım doğum fotoğrafçılığı ile ilgili olarak ayrıntıları yukarıda ve diğer yazılarımda aktarmaya çalıştım.. Ekipman tabiki önemli ama bu konuda sizi kesin bilgilerle yönlendirmek istemiyorum. Şu marka şu objektifi kullanın gibi. Piyasada bu örnekler çok var. Öncelikli olarak bilmeniz gerekenler ameliyathane şartları, bebek fotoğraf çekim teknikleri bu konuda yazılarımı okursanız tüm sorularınızın cevabını alacaksınız. Görüşmek dileğiyle

Halime

Merhaba özge hanım doğumda bize güzel anlarımızı hatırlacak, o heyecanlarımızı tekrar tekrar yaşatacak günün güzelliklerini tekrardan anımsayabileceğimiz güzel karelerimiz olsun istiyoruz. Resimlerimizi siz çekermisiniz ve fiyatlarınız konusunda bize yardımcı olurmusunuz..

Doğum Fotoğrafçısı Özge

Tabiki halime hanım bundan büyük bir memnuniyet duyarım.. Detaylar ve fiyatlar hakkında mail adresinize bilgileri ilettim.

Sevda

Doğumumuza bir hafta kadar bir zaman var. Geç kaldık mı ben evimde eşimle beraber bir kaç kare çekmek daha sonra doğum günü hastanede fotoğraflarımın çekilmesini istiyorum. Bana bu konuda yardım edermisiniz ?

Doğum Fotoğrafçısı Özge

Hayır sevda hanım geç kalmadınız. Gerekli ayrıntıları ve fiyat bilgilerini içeren bir mail adresinize ilettim.

muazzes erdal

merhaba bende fotoğraflarınızı çok beğendim bende fiyat bilgisi alabilirmiyim

Doğum Fotoğrafçısı Özge

Teşekkür ederim muazzes hanım bilgiler mail adresinize iletilmiştir.

Sivel

Fiyat bilgisi neleri kapsadığı Hakkı’nda bilgi ve ev çekimi Hakkı’nda bilgi ricacedecejtim

Doğum Fotoğrafçısı Özge

merhaba fiyatlrla ilgili bilgiler mail adresinize iletilmiştir.

ZELİHA

İyi günler;

Ben ekim ayının ortasında doğum yapacağım. Doğum sonrası fotoğraf çekimi yaptırma gibi bir düşüncem var ve fiyat araştırması yapıyorum.Bütçeme uygun bir fiyat bulabilirsem çekim yaptıracağım… Sizde doğum sonrası fotoğraf çekim fiyatları nedir????

Doğum Fotoğrafçısı Özge

Merhaba paket bilgileri ile ilgili fiyatlar mail adresinize iletilmiştir.

Aydebru

Merhaba Özge Hnm

Temmuz ayında kısmetse doğumum var Beylikdüzü Kolan Hospital da,mümkünse fiyat bilgisi alabilir miyim?

Teşekkürler

Doğum Fotoğrafçısı Özge

Aybuke hanım fiyatlarla ilgili bilgileri mail adresinize ilettim.

deniz

Haziran sonu, Temmuz başı doğması planlanan kızımız var 🙂 Doğum fotoğrafları için fiyat teklifi almak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum Gönder

Diğer çekim gerçekleştirdiğimiz hastaneler


Koç Üniversitesi Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Amerikan Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Ataşehir Şifa Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Acıbadem International Hospital Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Altunizade Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Maslak Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı

Medical Park Hastanesi doğum fotoğrafçısı
Taksim Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Bakırköy Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Florence Nightingale hastanesi doğum fotoğrafçısı
Kadıköy Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı

ARŞİV