Tecrübesiz doğum fotoğrafçılarına dikkat

Bugün Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi’nde yaşamış olduğum bir tecrübeyi sizlere aktarmak istiyorum. Bu vasıtayla doğum fotoğrafı çektirecek ailelere de bu yazı bir bilgilendirme niteliği taşıyacak…

Bugün çok ama çok tatlı bir ile Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi’nde doğum çekimi gerçekleştirdik. Doğum fotoğrafçılarının bir çekim ritüeli vardır. Doğum çekimi ailenin hastaneye girişi ile başlar hamile pozları, doğum, bebeğin ilk muayenesi, bebeğin anne ve babası ile buluşması ve diğer aile fertleri ile çekim yapılarak ilk gün fotoğraflaması son bulur. Ben çekim gerçekleştireceğim her aileye çekim aşamalarını tek tek anlatmaya çalışıyorum ve günün nasıl geçeceği hakkında ön bir bilgi veriyorum. Fakat hastanede bazen istemediğimiz durumlarla karşılabiliyoruz. Bunların en önemlilerinden birisi de bazı hastanelerin ameliyathane çekimine izin vermemesi oluyor. Bu aslında bizim gerçekleştirmiş olduğumuz çekimimizin ana oluşturuyor. Yani doğum anı olmadığında hikaye bir nevi yarım kalmış oluyor. Bunun en büyük sebebin de tecrübesiz doğum fotoğrafları oluşturuyor.

Bu meslek büyük tecrübe ve sorumluluk isteyen bir sanattır

Doğum fotoğrafçılığı büyük tecrübe ve birikim isteyen uzun yıllar uğraş verilmesi gereken bir iştir. Eline her fotoğraf makinesini alan kişi bu meleği gerçekleştiremez fakat ne yazık ki bu böyle oluyor. Ailelerde buna insanları teşfik ediyorlar bir akrabasına yada tanıdığına hiç bir tecrübesi olmayan insanlara gel benim fotoğraflarımı çek diyebiliyorlar. Aslında bu bebeğin ve annenin büyük sağlık sorunlarını yaşamasına neden olabilecek bir durumken insanlar için önemsenmeyecek bir durum olabiliyor. Ben yıllardır bu işi yapmama rağmen, okul eğitimi, fotoğrafçılık eğitimi, diploma, faaliyet belgesi, marka tecsil belgesi, vergi levhası, sağlık eğitimi vb. eğitimler alarak bilinçli bir şekilde bu mesleği gerçekleştirmek için elimden gelen herşeyi yapmayı çalışıyorum. Diğer meslektaşlarımla iletişim halinde kalmaya onlardan ders almaya bilmediklerimi öğrenmeye çalışıyorum ve sürekli olarak araştırma içerisinde uğraş veriyorum. Bir tarafta bu kadar meke varken diğer tarafta tecrübesiz bir akrabanın ameliyathane kurallarını bilmeden anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye atarak fotoğraf çekmeye çalışması bizim mesleğimizinde hazin bir sonu oluyor. Sonuç olarak hastaneler bizleri ameliyathaneye sokmama kararı alıyor.

Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi’nde onlarca çekim gerçekleştirdim

Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi’nde bir çok defa çekimler gerçekleştirdim… Bu hastane çalışanlarının hemşirelerin ve bir kaç doğum uzmanı herbiri beni tanırlar çok uyum içerinde bu insanlarla çalışmalarımızı gerçekleştirdik… Fakat bugun ne yazık ki hastanenin almış olduğu bir karar ile beraber artık hiç bir doğum fotoğrafçısının ameliyathaneye giremeyeceğini öğrendim. Bu hastane yönetimin aldığı bir kararmış ve bu konuda acı bir tecrübe yaşamışlar. İşte benimde tam anlatmak istediğimde bu neden bu şekilde bir karar aldıklarını ve ne gibi bir kötü deneyim yaşadıklarını bilmiyorum ama şunu çok net biliyorum ki ameliyathane kurallarını bilmeyen, hastane kurallarını bilmeyen insanların ve daha önce tecrübesi olmayan insanların bu şekilde ameliyathane sokulmaması gerekiyor ve ailelerinde kendi sağlığı için buna insanları teşvik etmemesi gerekiyor. Zaten sonuç olarak bakıldığında yapılan işin olmamış olacağını göreceksiniz.

Çok üzüntü verici bir durum

Ben buradan tecrübesi olmayan ve bu işi yapmak isteyen insanlara sesleniyorum. Ayrıca doğum çekimi gerçekleştirecek olan ailelere de sesleniyorum. Lütfen tecrübesi olmayan vergi levhası olmayan, bu konuda eğitim almamış olan, referans fotoğraflarını görmediğiniz, tanımadığınız bilmediğin insanlarla bu işi gerçekleştirmeyin ve bu tür insanlara güvenmeyin bu durum sizin ve bebeğinizin sağlığı için son derece önemlidir. Örneğin doğum fotoğrafının nasıl çekildiğini bilmeyen yada elindeki fotoğraf makinesini nasıl kullanacağını bilmeyen bir insan yeni doğmuş bebeğin gözüne güzüne flashları patlatır allah korusun bebeğiniz kör olma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. En basit olarak büyük bir sağlık sorunu ortaya çıkar lütfen sizlerden ricam bu tür deneyimsiz insanlarla çalışmayın bu işi yapacak olan arkadaşlarda çok iyi bir eğitim alarak bu işe başlasınlar yoksa çok büyük bir vebalin altında kalabilirler.

Benzer Konular

11 Yorum

gürsel

ota jinemet hastanesi doğum için fiyat tarifelerinizi mail atar mısınız.

Doğum Fotoğrafçısı Özge

Fiyat bilgileri iletildi.

Kadriye Kiraz

Doğum fotoğrafları için detaylı fiyat listenizi mail atabilir misiniz? Teşekkürler

Doğum Fotoğrafçısı Özge

Kadriye hanım Fiyat bilgilerimizi mail adresinize ilettim

Çiçek

Hamilelik cekimi ve hastane cekimi fiyat bilgisi rica edebilirmiyim

Doğum Fotoğrafçısı Özge

Çiçek hanım Fiyat bilgilerimizi mail adresinize ilettim

Nurdan

Merhaba

Florance Nightingale/ Çağlayan hastanesinde doğum gerçekleştireceğim. Fiyatlar konusunda teklif rica edebilir miyim? Bir de ameliyathaneye girişe izin veriliyor mu acaba?

Leyla

Medipol Mega Hastanesi doğum fotoğrafları için fiyat bilgisini mail atabilir misiniz? Teşekkürler

Dilara Bayıralan

Doğum fotografcılığı için fiyat listenizi gonderebilir misiniz?

TŞkler

Doğuş

Fiyatlar nedir, detaylı listeniz varsa rica edebilir miyim??

Doğum Fotoğrafçısı Özge

Doğuş bey fiyatlarla ilgili bilgiler mail adresinize iletilmiştir

Yorum Gönder

Diğer çekim gerçekleştirdiğimiz hastaneler


Koç Üniversitesi Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Amerikan Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Ataşehir Şifa Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Acıbadem International Hospital Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Altunizade Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Maslak Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı

Medical Park Hastanesi doğum fotoğrafçısı
Taksim Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Bakırköy Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Florence Nightingale hastanesi doğum fotoğrafçısı
Kadıköy Acıbadem Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı
Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Doğum Fotoğrafçısı

ARŞİV